left

Projekt: GINOP-2.1.7-15-2016-01000

Kedvezményezett neve: CIVIS FA Építő, Szerelő, Szolgáltató és Kereskedelmi Korlátolt Felelősségű Társaság

Projekt címe: ALUFA nyílászáró prototípus előállítása

A szerződött támogatás összege: 15 256 300,- Ft

Támogatás mértéke (%-ban): 63,6%

A projekt befejezés dátuma: 2019.06.30.

A projekt azonosító száma: GINOP-2.1.7-15-2016-01000

A projekt során megvalósított tevékenység:

Előzetes elképzelésünk szerint alumínium profil kerül alkalmazásra aminek alkalmasságát a tartós teszteknek kell igazolni. A lemezeknél tesztelni kell a különböző vastagságú lemezek hő tágulásának hatásait a nyílászáró kapcsolódó részei tekintetében (azaz mennyire tér el). Az elemek rögzítése ragasztással történik. Ennek kikísérletezése során tartós tesztekkel kell vizsgálni a különböző ragasztő anyagok rugalmasságát, kiegyenlítő képességét, szilárdságát üzemi körülmények között.

A fenti két kísérleti fázis tekintve a nyílászáró elemek hosszú távú felhasználását minél több tesztidő eltöltését indokolnák mellyel ellentétes a projekt határidőre történő lezárásának kényszere. Ennek megoldására a variációk próbáját nem a hagyományos módon egy más után, hanem párhuzamosan folytattuk le. A próbatestek tartóssági vizsgálata is párhuzamosan folyt egyre szűkítve a megvalósításra alkalmas technológiák körét. A fenti módszerrel a hagyományosan 20-30 évre tervezett rendszerek tesztjét sikerült a projekt kereteibe besűrítenünk. A burkolatok festésének tesztelése, illetve a megfelelő műveleti sorrend kidolgozása.

Az előzetes tervek alapján porszórásos eljárással számoltunk, melynek során a fa hatású festést hőkezeléssel véglegesítenénk a burkolaton. Ennek időjárás ellenálló képességét, a hőtágulás illetve UV hatások okozta terhelések függvényében kell tesztelni. A gyakorlat igazolta előzetes elvárásunkat így ez a szakasz már a tervezett ütemterv szerint tudott megvalósulni.

A létrejött eredmény egy eljárás, amely segítségével esetünkben egy fa nyílászáró szerkezetre időjárásálló burkolatot integráltunk úgy, hogy az mind az időjárás mind mechanikus behatásoknak ellenálljon és a nyílászáró teljes élettartama alatt stabilan rögzüljön. Ezzel a karbantartási igényt (ami jelenleg a fa nyílászárók egyik legnagyobb hátránya) teljes egészében kiküszöböltük. A fejlesztési projekt eredménye egy olyan technológia előállítása mely a hagyományos fa nyílászárókat időjárásálló alumínium külső borítással látja el. Tekintettel arra, hogy a fa nyílászáró gyártás technológiáját mondhatni évszázados hagyományokkal rendelkező iparág épül a technológia megtervezésével úgy kellett megoldani a feladatot, hogy ezt a műveletsort illetve magát a termék előállítását, beépítését, esztétikáját ne érintse. A kísérletek során kiválasztásra került az erre a feladatra legalkalmasabb fém burkolat anyaga és a festésének technológiája kikísérletezésre került. A projekt legfontosabb, és egyben legnehezebb feladata ennek a burkolatnak a nyílászárón való rögzítés oly módon, hogyannak alakját, dinamikáját, szigetelését, vagy egyéb alaphelyzetben meglévő tulajdonságát ne rontsa, illetve a hosszú távú időjárási hatásoktól óvja a szerkezetet és ezen hatások a rögzítésben ne tegyenek kárt.

Képek a projekt megvalósításáról: